10 powodów, dla których warto umieć „czytać” ludzi

10 powodów, dla których warto umieć „czytać” ludzi

1. „Czytanie” ludzi uspokaja nasze emocje

Większość z nas do rozumienia innych podchodzi emocjonalnie. Wyłączamy logiczne myślenie i gubimy obiektywizm na rzecz własnych upodobań i uprzedzeń. Emocje biorą górę, a przecież nie są dobrym doradcą. Do relacji międzyludzkich trzeba podchodzić inteligentnie, a widzenie człowieka ze zrozumieniem umożliwia to bez względu na nastawienie i kondycję psychiczną.

2. Otwieramy się na relacje z innymi

Słabość w kontaktach międzyludzkich przeważnie rodzi w Nas frustracje. Negatywne uczucia rosną, chowamy się w sobie i koło się zamyka. A wystarczy do tego podejść merytorycznie. „Przeskanować” zachowania ludzkie i zweryfikować, czy aby na pewno nasze kompleksy są uzasadnione. Zrozumiemy, że na większość zachowań nie mamy wpływu i podejdziemy do relacji z większym komfortem.

3. Zwracamy uwagę na nastawienie drugiego człowieka

Czytając zachowania innych, możemy z większą swobodą rozróżniać kondycję umysłową i emocjonalną oraz obecne nastawienie rozmówców. A tą wiedzę możemy wykorzystać, żeby zjednać sobie ludzi, nawiązywać relacje i przekonywać do swoich racji.

4. Rozumiemy zachowania ludzkie

Poznajemy bogactwo zachowań człowieka oraz umiemy je odpowiednio przyporządkować. Wiemy co dana osoba czuje, co myśli albo w jakiej jest kondycji.

5. Trudniej nami manipulować

Mając lepsze pojęcie o naturalnych zachowaniach innych, bardziej panujemy nad swoimi rekcjami. Trudniej nami manipulować, ponieważ nie odkrywamy się i nie reagujemy pochopnie.

6. Lepiej się komunikujemy

W komunikacji sygnały pozawerbalne mają wielkie znaczenie, również z naszej strony. Dzięki umiejętności czytania łatwiej zrozumiemy i w konsekwencji usprawnimy nasz feed-back oraz wizerunek. W komunikacji będziemy spójni, nie będziemy przekazywać sprzecznych sygnałów, przez co unikniemy wielu nieporozumień.

7. Zyskujemy na polu zawodowym i prywatnym

Kompetencje osobiste to ważna sfera w relacjach biznesowych. Kontakty interpersonalne wymagają obiektywnej oceny i rozumienia zachowań rozmówcy. Umiejętność „czytania”, czyli widzenia sygnałów niewerbalnych ze zrozumieniem, podnosi wartość zawodową, no i prywatną.

8. Stajemy się bardziej spostrzegawczy

W relacjach z innymi często mimowolnie jesteśmy powierzchowni, kuriozalnie nie chcemy być tak traktowani. Rozwijając umiejętność „czytania”, również mimowolnie usprawniamy naszą spostrzegawczość.

9. Wykrywamy kłamstwa

Wariograf, to urządzenie nazywane wykrywaczem kłamstw. Umiejętne „czytanie” ma jeszcze tę zaletę, że rozmówca nie wie, że jest „podłączony i skanowany”, nie blokuje swoich reakcji. Osobisty wariograf pozwoli zauważyć, czy dana osoba mówi prawdę, czy próbuje coś ukryć, a przy tym jest skuteczniejszy. „Czytanie” człowieka staje się lekturą „otwartej księgi”.

10. Życie wśród ludzi staje się ciekawsze

Trudno o pracy i szarej codzienności myśleć w kategoriach fascynującej przygody. Jeżeli jednak potraktujemy nasze relacje z innymi jako ciekawe wyzwanie poznawcze, które napędza adrenalinę do lepszych relacji, połączymy przyjemne z pożytecznym. Zyskujemy codzienną przygodę i podnosimy komfort życia wśród innych.

i jedenasty powód jest ostrzeżeniem poza dekalogiem

Lekceważenie niepowierzchownego widzenia innych jest jak odraczanie egzekucji. Prędzej czy później dotknie nas gorycz zdrady lub wykorzystania przez manipulację. Nie chcąc widzieć zagrożenia nie uchronimy się przed jego konsekwencjami, trochę na własne życzenie.

Czy dodalibyście jakiś powód do listy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *