Manipulacja – „wirus” współczesnej komunikacji

Manipulacja – „wirus” współczesnej komunikacji

To, jak bardzo manipulacja zagościła w naszej komunikacji widać ostatnio wyjątkowo wyraźnie. Coraz częściej odbierając jakiś przekaz mamy wątpliwości – czy to inteligentna i trafna argumentacja, czy może celowa i cyniczna manipulacja. Coraz bardziej gubimy się w świecie informacji i komunikacji, przez co – coraz mniej sobie nawzajem ufamy. Czy zdarzyło wam się zrobić coś wbrew sobie i później tego żałować?

Prawda jest taka, że manipulacji w relacjach nie unikniemy. Ale nie popadajmy w obłęd, że wszyscy chcą nas wykorzystać. Możemy przecież zminimalizować zagrożenie poprzez znajomość schematów komunikacyjnych jakie towarzyszą „nieczystym” praktykom. W tym zakresie ochronę naszych emocji zagwarantuje nam nasz umysł. Znając zasady i reguły rządzące manipulacjami (a to nie jest trudne), w porę zorientujemy się i zabezpieczymy się przed perswazją emocjonalną. Ta znajomość ma jeszcze jeden pozytywny aspekt, daje nam przewagę nad manipulatorem. Manipulacja i perswazja często służą odwróceniu naszej uwagi od braków i słabości manipulatora oraz ukryciu jego nieudolności i prawdziwych, egoistycznych intencji. Skoro mamy do czynienia z „wirusem” komunikacyjnym, można zadbać o osobisty program antywirusowy. I tyle !

Manipulacja w komunikacji będzie tematem najbliższych warsztatów, które odbędą się w Warszawie. Program warsztatów dostępny jest tutaj.