Kłamstwo brutalnie wdziera się do świata biznesu oraz relacji towarzyskich i rodzinnych!

Kłamstwo brutalnie wdziera się do świata biznesu oraz relacji towarzyskich i rodzinnych!

Nie unikniemy konfrontacji z nim i konsekwencji wynikających z naszej naiwności!!!
Sami również sięgamy po kłamstwo i zatajenie prawdy – dla zachowania tajemnicy, dla bezpieczeństwa, dla zysku lub zwykłej przyjemności z manipulowania innymi.

Kłamiemy nieświadomie lub perfidnie. Konfabulujemy lub chronimy swoje uczucia. Manipulacja prawdą była, jest i będzie nieodłącznym elementem komunikacji międzyludzkiej. Nie powstrzymamy tego zjawiska, ale możemy być bardziej inteligentni i poradni w konfrontacji z kłamstwem.

Manipulacja to taka forma oddziaływania osobistego i komunikacyjnego, która ma przynieść korzyści manipulującemu kosztem dóbr osobistych i materialnych osoby manipulowanej. Upraszczając – odnoszenie korzyści bez większego wkładu ! :(

Najczęściej stosowane socjotechniki oparte są na regułach wpływu społecznego – odnoszenie się do autorytetów, społecznych i kulturowych „słuszności”, manipulowanie dostępnością, itp. Marketing i zwolennicy NLP często posługują się zakamuflowaną perswazją w naszą afektywność, emocjonalną ingerencją w piramidę potrzeb (Maslow). Bezwzględni manipulatorzy potrafią budować i niszczyć więzi międzyludzkie, manipulować potrzebami przynależności, wyróżnienia i odrębności. Wszystko po to, by ofiary manipulacji postępowały według ich woli i planu, wbrew swej woli i dla cudzych korzyści. Z manipulacjami stykamy się nie tylko w sferach zawodowych i społecznych, możemy mieć z nimi do czynienia również w życiu osobistym, w związku, w relacjach rodzinnych.

Skoro są techniki manipulacji, muszą być również sposoby radzenia sobie z takimi rodzajami perswazji. Istotne w radzeniu sobie z manipulacją jest to, by mieć świadomość swoich słabości i schematów postępowania, nie ułatwiać manipulatorom realizacji ukrytego planu. Są osoby odporne na manipulacje, ale większość z nas jest nieświadoma swojej podatności na socjotechniki.

Może czas to zmienić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *