„Zawsze mam pod górę” czyli dlaczego inni mogą mieć łatwiej?

„Zawsze mam pod górę” czyli dlaczego inni mogą mieć łatwiej?

Dzisiaj jestem już doktorem nauk technicznych. Specjalizuję się w nano-technologii chemicznej i jestem „na starcie” ustawiona zawodowo. Ale nie raz przechodziłam chwile załamania. Znacie ten syndrom „dlaczego zawsze mam pod górę?”. W takich sytuacjach wydaje nam się, że inni mają łatwiej – mają więcej szczęścia, znajomości i są od nas lepsi. Wierzcie mi, takie podejście da się zmienić. Jak? Poznać lub przypomnieć sobie siebie – swoje naturalne pasje, talenty, predyspozycje i zacząć je szanować. To nie jest wcale trudne :)

Ja zaczęłam „restrukturyzację” siebie kilka lat temu – gdy trafiłam do SAWARESu. Przydały mi się warsztaty rozwoju kompetencji osobistych, które po prostu uczą myśleć :) Okazało się, że od zawsze miałam kilka talentów i naturalnych umiejętności, o których zapomniałam. Teraz dzięki nim jest mi łatwiej. Stałam się „lepsza” – zaczęłam się wyróżniać wśród „szarych wkuwaczy”. Zaczęłam mieć znajomości, bo moja naturalność ułatwiała nawiązywanie kontaktów. I miałam szczęście, bo wzięłam się za siebie i zauważyłam, że wiele potrafię. Bez oglądania się na innych, czy na przychylność losu.

Samoświadomość rzeczywiście ułatwia mi bycie sobą. Szybciej dokonuję właściwych wyborów i nie boję się odważnych decyzji. Wiem co potrafię i wiem kim jestem. Nie muszę grać i nikogo nie udaję. To ułatwia osiąganie sukcesu życiowego i zawodowego. Jestem na „właściwej ścieżce”. Łatwiej znoszę porażki, a nawet staram się przekuć je na sukces. Polecam, to naprawdę działa! Wystarczy uczciwie i obiektywnie przyjrzeć się sobie, odnaleźć naturalne predyspozycje i zaniedbane talenty. Docenić doświadczenia (każde!) i zacząć swoisty EGO INVEST – czyli inwestycję w siebie!

Katarzyna Obal – Stowarzyszenie SAWARES