Być sobą w UK

Członkowie Saweresu rozwijają się z powodzeniem także poza granicami Polski. W roku 2012 udało się zorganizować nasze Warsztaty w Aberystwyth na Wyspach Brytyjskich. Oto krótka relacja z tamtych wydarzeń.

CIMG2442_AberystwythFromHilltop

Być sobą w Aber…
Aberystwyth to jeden z wielu średnich ośrodków akademickich, położony na malowniczym wybrzeżu walijskim. Jak w innych miejscach Wielkiej Brytanii, spotkamy tu tysiące młodych Polaków, spragnionych europejskiego edenu, nowych wrażeń i perspektyw. Niestety w zderzeniu z mentalnością i kulturowością tubylców, wielu naszych ziomków gubi się w realiach konsumpcyjnego społeczeństwa, które z racji przynależności narodowej ma za darmo to, co przyjezdni muszą sobie ciężko wypracować. Wielu rodaków przytłoczonych nowym otoczeniem, ogranicza się do nauki na uniwersytecie, kilkunastu godzin pracy w barze lub domu opieki oraz hałaśliwych, pseudo-towarzyskich imprez zagłuszających młodzieńcze marzenia i tęsknoty. Są cenieni w pracy i chętnie zatrudniani, ale wyłącznie na niższych stanowiskach. Przyzwyczajają się do takiego traktowania siebie i rzeczywistości. Pojawił się w Aber ktoś, kto postanowił to zmienić.

Limonka – polski żywioł z kręconymi włosami
Monika Tomecka (Limonka) jeszcze jako maturzystka regularnie uczestniczyła w sawaresowskich warsztatach tańca i wizerunku Active Image oraz PR-u i Komunikacji w Krakowie. Zawsze chciała być w centrum wydarzeń, działać, rozwijać się i spełniać swoje marzenia. Wybrała studia w Anglii i w sawaresowskim stylu Veni, Vidi, Vici. Niepokorna, odważna, przebojowa i ładna – Jak wiele Polek w Europie !!!Na początku wytrwale, ale bezskutecznie szukała w nowym miejscu ciekawych zajęć, które pomogłyby jej spełniać się i wszechstronnie rozwijać poza studiami i pracą. Jako sawaresowski Project manager, postanowiła coś na to poradzić – według naszego motta „Jeżeli nie ma na rynku tego czego potrzebujesz, sam sobie to zorganizuj !” Udało jej się zebrać grupę młodzieży zmęczonej konsumpcyjnym marazmem (nie tylko polaków), znaleźć odpowiednią salę, sprowadziła z kraju trenera i zorganizowała pierwsze warsztaty Sawaresu w Abersthwyth.

Monika:

Postanowiliśmy udowodnić ludziom mówiącym, że możliwości zawodowe są dla nas zamknięte z powodu naszego pochodzenia jak bardzo się mylą. Polacy mają w sobie zdolności, którymi nie tyle dorównują, co często przewyższają Brytyjczyków. Potrzebują tylko kogoś kto pokaże im te możliwości i zachęci do ich wykorzystania.

Limonka nie zdawała sobie sprawy, że przy okazji doda pewności siebie innych członkom Sawaresu rezydującym poza granicami Polski. Do dzisiaj prowadzone były już rozmowy na temat organizacji naszych warsztatów w Barcelonie, Genewie, Amsterdamie, …a nawet w Meksyku.

Na nowo odkrywane smaki…
Okazuje się, że siła naszych warsztatów Active podziałała nie tylko w Krakowie i Trójmieście. Uczestnicy w Aber po kilku dniach zajęć poczuli niezwykły przypływ energii i radości z życia.

Czuję się pewny siebie i silny, pełen motywacji do życia i działania – opowiada Kuba, gitarzysta z charakterem i silną pasją.

Powoli mogłem na nowo odkrywać swoje dawno zagrzebane talenty i przywoływać zwierzęce instynkty, skakać bez wątpliwości, tańczyć bez wstydu, poruszać się z gracją i pewnością. – pisze w swojej opinii Krzysztof.

Życie jest krótkie i trzeba je k…a brać garściami, żeby nie żałować żadnego straconego oddechu – stwierdza kolejny z uczestników.

Warsztaty zainspirowały chłopaków do napisania krótkich felietonów. Dostępne są tutaj: Kuby – Być sobą w Aberystwyth i Krzysztofa – Z wysoko podniesioną głową.

Teraz kilka osób wróciło do polski lub rozjechało się, by dalej podbijać Europę. Ci, którzy zostali włączyli się do organizacji kolejnej sesji warsztatów, by być sobą w… wszędzie. Zobacz zdjęcia z tych wydarzeń:

aber small