„Czytanie człowieka” podstawa udanych relacji i skuteczna obrona przed manipulacją

„Czytanie człowieka” podstawa udanych relacji i skuteczna obrona przed manipulacją

„Czytanie człowieka” to potoczne określenie umiejętności widzenia człowieka w głębszym i szerszym zakresie niż odbiór werbalny. W praktyce oznacza to kilka prostych zasad dotyczących odpowiedniej selekcji i analizy informacji, które człowiek przekazuje bezwiednie całym sobą. Te podstawy są jak elementarz inteligencji interpersonalnej – społecznej. I tak dochodzimy do sedna kompetencji osobistych. Komunikacja i skuteczna argumentacja, wszechobecny marketing i PR, perswazja i inne manipulacje, dyplomacja i umiejętności negocjacyjne wymagają właśnie rozwiniętej inteligencji społecznej.

Istotny w tym zakresie jest również aspekt emocjonalny. Nasza „otwartość” i „bezbronność” wizerunkowa może być kłopotliwą słabością interpersonalną. Jak się poczujecie słysząc: „Czytam z Ciebie jak z otwartej księgi.?

Nie chcemy, by ktoś nas inwigilował i oceniał – chociaż często sami nie odmawiamy sobie tej przyjemności. Umiejętne „czytanie” najczęściej służy obronie przed manipulacją lub osobami o ukrytych intencjach, kuriozalnie uczy nas pokory w kontaktach międzyludzkich.

Wiele profesji oraz stanowisk kierowniczych wymaga umiejętnego widzenia człowieka – właściwego odczytania intencji, nastawienia, szczerości i zwykłej prawdy. Okres wakacyjny – jak żaden inny – bardzo ułatwia i sprzyja rozwijaniu umiejętnego „czytania człowieka”. Ludzie są bardziej spontaniczni i otwarci, łatwiej zawieramy nowe znajomości oraz pogłębiamy istniejące, również pomyłka interpretacyjna nie jest tak kosztowna i bolesna jak konflikt w pozostałych miesiącach – np. w pracy. I co najważniejsze – lato sprzyja dokładniejszej obserwacji i analizie mowy ciała (po prostu nosimy mniej ubrań, czyli zasłon) oraz zostaje nam kilka tygodni na dopracowanie umiejętności przed nowym sezonem w pracy.