Czytanie człowieka pomaga ustrzec się przed manipulacją i jej skutkami

Czytanie człowieka pomaga ustrzec się przed manipulacją i jej skutkami

Manipulacja !

Brzmi złowieszczo, wywołuje złe skojarzenia, przypomina przykre doświadczenia. Daliśmy się wykorzystać, byliśmy naiwni. A tak naprawdę byliśmy wygodni, konformistycznie łatwowierni, trochę zaklinaliśmy rzeczywistość. A wystarczyło w porę przejrzeć na oczy.

Tak, tak “przejrzeć” – to znaczy przestać się gapić a zacząć widzieć ! Zobaczyć prawdziwe nastawienie i intencje drugiej osoby, nawet te ukrywane pod rożnego rodzaju manipulacjami.

Te informacje są widoczne i dostępne, potrzebna jest tylko umiejętność właściwego (np. niepowierzchownego) widzenia człowieka, tzn. umiejętne “czytanie człowieka”. Już samo sformułowanie umiejętne sugeruje, że można się tego “naumieć” i rozwinąć.

Czy warto ?

Cóż, jeżeli od dawien dawna istnieje chęć posiadania dóbr materialnych, niematerialnych i ludzkich (np. niewolnictwo). Nie powinniśmy być zaskoczeni rozwijającymi się równolegle społecznymi mechanizmami pasożytowania, czyli wykorzystywania cudzych dóbr. A, żeby to się udało powstała nieustająco ewoluująca sztuka manipulacji. Obecnie w rozkwicie. Im większe lenistwo i wygoda, egocentryczna żądza zysku i władzy, tym pokusa manipulowania większa. Na szczęście, po każdym manipulującym widać… , ale trzeba umieć patrzeć i widzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *