Czy “mieć gadane” to mieć wygrane?

Czy “mieć gadane” to mieć wygrane?

Gadamy, rozmawiamy, komunikujemy się z innymi od dziecka. Rozmowa to podstawowa i najważniejsza forma relacji międzyludzkich. Każdemu wychodzi to lepiej lub gorzej, zależy od osobnika i częściowo od jego partnera w rozmowie. W czym tkwi problem słabszych rozmówców i tajemnica sukcesu bardziej wygadanych erudytów? Okazuje się, że nie tylko w bogatym doborze słów. Wręcz odwrotnie, słowa po oddzieleniu od sytuacji, nastroju rozmowy i nastawienia rozmówców mogą się okazać banalne. Zwróćcie uwagę, że podobnie jest z przebojami muzycznymi – hity opierają się na prostych tekstach. W obu przypadkach mamy do czynienia z tym samym rodzajem sukcesu komunikacyjnego – przekaz doskonale trafia do odbiorcy. Jest dostosowany do charakteru, upodobań i kondycji relacyjnej adresata. To jest właśnie skuteczna komunikacja – efekt rozwiniętej inteligencji społecznej.

Czy zastanawiacie się podczas rozmowy, jak dobrze znacie i rozumiecie swojego rozmówcę i czy w ogóle ma to dla Was znaczenie? Albo, jaki macie kontakt z innymi podczas dyskusji lub spotkania i czy nad tym panujecie? Dlaczego trzeba zwracać na to uwagę – bo są to ważne elementy komunikacji i relacji międzyludzkich. Właśnie od nich zależy, czy zostaniecie wysłuchani i dobrze zrozumiani, a w efekcie – czy traficie lub nie do swojego odbiorcy. Mówienie, nawet najpiękniejsze i najmądrzejsze, nie ma sensu, jeżeli nie rozumiecie prawdziwego celu rozmowy, charakteru i nastawienia swojego rozmówcy albo nie widzicie jego udawanej uwagi. Wasze starania o przekazanie swoich przemyśleń, odczuć czy argumentów będą przysłowiowym rzucaniem grochu o ścianę!

Przysłowiowe gadane wcale nie jest automatycznym i bezrefleksyjnym wypowiadaniem słów. Nie jest również klepaniem utartych sloganów i chwytliwych tekstów, szczególnie na swój temat. Jest przemyślanym i dostosowanym do odbiorcy “dostarczaniem przesyłki informacyjnej”. I nie zapominajcie o “potwierdzeniu odbioru”. Tak możemy umownie nazwać reakcję rozmówcy na naszą wypowiedź, czyli feedback. Przecież lubimy, gdy inni żywo reagują na nasze wypowiedzi. Właśnie takie reakcje wzbudzają, osoby, które ”gadane” mają. Umieją w rozmowie i ogólnie w komunikacji zachować dbałość o odpowiedni przekaz i mają zagwarantowany pozytywny zwrot. A więc pamiętajcie – nie ograniczajmy się do automatycznej i powierzchownej wymiany zdań. Nie próbujmy nieudolnie grać, że mówimy coś inteligentnego lub przekazujemy bardzo ważne informacje. To nie działa korzystnie i rozmówca szybko nas zdemaskuje. A gadane i wygrane może mieć każdy, kto tego naprawdę zechce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *