Presja jak alkohol?

Presja jak alkohol?

Każdy z nas doświadczył w życiu stanu nietrzeźwości. Jak się wtedy zachowujemy i dlaczego mamy później kaca moralnego? 
.
.
Utrata trzeźwości powoduje utratę obiektywnego widzenia i pozbawia nas logiki w myśleniu oraz działaniu. Jesteśmy podatni na emocjonalne sterowanie z zewnątrz. Brak nam rozsądku i perspektywicznego widzenia konsekwencji. Co to ma wspólnego z presją komunikacyjną w relacjach społecznych? Presja również ma u nas wywołać pewien stan nietrzeźwości, braku obiektywizmu i podatności na emocjonalne sterowanie naszymi decyzjami i zachowaniami.

Skoro możemy kontrolować ilość spożywanego alkoholu, to czy uda się podobnie zachować w przypadku manipulacji presją? Na pewno łatwiej zobaczyć kolejny drink ponieważ jest materialny. Ale mechanizmy komunikacyjne wykorzystywane do emocjonalnego terroru też da się zdefiniować. Na pewno należy pamiętać, że presja udaje przekaz merytoryczny, a jest wyłącznie atakiem emocjonalnym. Jeżeli rozmówca zaczyna niszczyć wasz komfort emocjonalny staje się agresorem. Natychmiast powinniśmy zwrócić uwagę, że przekaz merytoryczny jest tylko zasłoną dymną a atak ma na celu pozbawić nas trzeźwego i obiektywnego myślenia. Dzięki temu, łatwiej z dystansem ocenimy czemu służy presja i manipulacja, czyli co agresor chce zyskać. Trzeźwa ocena pozwoli na odpowiednie dobranie kontrargumentów, powstrzymanie presji i powrót do merytorycznej komunikacji.

Najczęściej spotykane manipulacje presją mogą mieć charakter protekcjonalny, konfrontacyjny, kalkulacyjny oraz pasożytowanie na więziach międzyludzkich. Powinniśmy zwracać uwagę, czy agresor nie nadużywa odniesień do przyjaźni, więzi rodzinnych, rozumienia nas i naszego dobra. Wiele takich nieuczciwych mechanizmów komunikacyjnych da się zdefiniować, widzieć je i traktować jak niepożądaną dawkę alkoholu. Szanujmy trzeźwość myślenia a udaremnimy agresorom wiele manipulacji.

Maciek&Maciej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *