Stop manipulacji, czyli nie dam się już wykorzystywać!

Stop manipulacji, czyli nie dam się już wykorzystywać!

Gdy zostaniemy zmanipulowani i wykorzystani czujemy złość i niesmak. Złość z czasem mija, ale niesmak powraca i potrafi długo prześladować. Myślę, że spotkało to każdego z nas. Czasami nasza łatwowierność i otwartość na ludzi staje się naszą słabością. Trochę jesteśmy sami sobie winni, z lenistwa lub poczucia pseudokomfortu nie chcemy zajmować się tym tematem, aż do chwili, gdy ktoś nas porządnie skrzywdzi albo boleśnie zrani. A przecież manipulacja to nie czarna magia i nie wiadomo jak skomplikowana wiedza psychologiczna. To forma skalkulowanej presji relacyjnej. Skalkulowanej, a więc przeanalizowanej – opierającej się na jakiejś strategii, schemacie czy zasadach. I jak każda forma takiej presji posiada swoje charakterystyczne cechy i działania komunikacyjne. I są to zjawiska widoczne gołym okiem, ale wielokrotnie lekceważone, oczywiście do czasu !

Przychodzi czas, gdy stanowczo mówimy – Stop manipulacji, nie dam się już wykorzystywać !

… I okazuje się, że obrona przed manipulacją nie jest taka trudna, skomplikowana czy przytłaczająca. To prosta i przystępna wiedza. Przede wszystkim o sobie – ponieważ każdy z nas jest podatny na jakąś formę manipulacji i trzeba uważać na przysłowiową “piętę Achillesową”. Wiedza o różnych sposobach i technikach, które mają swoje cechy charakterystyczne i można je w porę dostrzec. To również wiedza o manipulantach, którzy za parawanem manipulacji chowają słabości i kompleksy oraz mają więcej do stracenia niż ich ofiary. Poza tym, oni również nie powinni lekceważyć tej wiedzy i bazować na rutynie.

Program warsztatów “Warsztaty o skutecznej argumentacji i manipulacji”, które odbędą się w Warszawie w dniach 29-31 września 2017 dostępny tutaj.